Yorum : Aşk ve Gurur / Jane Austen #Kom

by - Mart 25, 2018

Tür : Roman / Aşk 
Orijinal Adı : Pride And Prejudice
Yayınevi : Rıhtım Yayınları
Çeviri : Yasemin Erdinç
Basım Yılı : 2015
Sayfa : 288
Puan : 4/5

''Jane Austen'in Aşk ve Gurur'unda , taşralı bir beyefendinin kızı Elizabeth Bennet ile soylu ve aynı zamanda çok varlıklı bir adam Fitzwilliam Darcy arasında geçen gerilimli bir aşk hikayesini konu alır . Elizabeth Bennet gözde bekar Fitzwilliam Darcy ile ilk tanıştığında, onu kibirli ve kendini beğenmiş bulur ; Darcy onun parlak zekasına ve zengin fikir dünyasına tamamen kayıtsızdır . Daha sonraları Elizabeth , biricik kız kardeşi Jane ile Bingley'nin arasındaki sorunlu ilişkiye Darcy'nin müdahil olduğunu öğrendiğinde , ondan her zamankinden daha fazla nefret eder . Bunları takip eden olayların renkli komedisinde , Jane Austen bizlere ilk izlenimlerle yargılama yanılgısını gösterirken , taşralı orta sınıf yaşamının arkadaşlıklarını , dedikodularını ve züppeliklerini muhteşem bir şekilde gözler önüne sürmektedir . Yazar muhteşem mekan tasvirleriyle bizi günümüz dünyasından söküp 18.yüzyıl İngiltere'sine götürür. ''

Yine bir 'Vizeler Başlıyor' döneminden merhabalar :)
Aşk ve Gurur'u okumayan bir tek ben kalmıştım sanırım bende okudum. İngiliz Edebiyatına yıllar yıllar önce 'Jane Eyre' ile başlayan aşkım 'Aşk ve Gurur'la da yeniden depreşmiş durumda :)

Kitabın filmini çok öncesinde izlemiştim , olacak olaylara çok az hakimdim ama her zamanki gibi kitaptan okuması da bir başka oluyor .Öyle ki kitabı okuduktan sonra filmini izleyince ilk izlememle aynı tadı alamadım . 
Kurgumuz genç,yakışıklı ve zengin olan Mr.Bingley'in ve onun arkadaşı Darcy'nin Mr.Bennet ve Mrs.Bennet'in kızları olan 5 kız kardeşin yaşadığı yere taşınmaları ile başlıyor . Kitap bize kızların ikincisi olan Elizabeth tarafından anlatılıyor . 

     ''Kadınlar çok zaman gördükleri hayranlığı gözlerinde büyütürler.Zaten erkeklerin de istediği budur.''

Bu kızlar zamanın vermiş olduğu gerekçe ile eş peşinde . Özellikle baba figürünün rahatlığı ve sorumsuzluğu ile 3 küçük kız kardeş ve annelerinin 'zengin damat' istemi tuz biber oluyor bu duruma . Fakat zeki olarak nitelendirilen Elizabeth ve iyimser ablası Jane ailenin en kendini bilen kişileri . 
Darcy ise o dönemin gerektirdiği şekilde bulunduğu sınıf ile kibirli ve gururlu . Mr.Bingley ise Darcy'nin anti-tezi niteliğinde çok sıcakkanlı ve kibar bir kişilik .Kitabın sonrasında ise bol bol dedikodulara , tesadüflere , dedikodulara ve ilk izlenimlerin nasıl yanıltıcı olduğunu görüyoruz .                                         
                                          ''Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, aşk.''

Austen Elizabeth karakteri ile çok güçlü ve rasyonalist bir kadın karakteri yaratmış . Fakat böyle rasyonalist bir kadının bile ilerleyen sayfalarda insanı zayıf noktası olan 'önyargı' ile hangi durumlara sürüklendiğini görüyoruz . Yazarımız ayrıca 18.yy'ın hakim toplumsal yapısı olan feodal sistemin ve bunun getirdiği hiyerarşiyi daha ilk sayfalardan gözümüze gözümüze sokuyor . Darcy ise kapalı bir kitap gibi anlamak için içini açıp satır satır okumak gerekiyor . Bazen sinirlendiğim kısımlar olsa da kibarlığı ve asilliğiyle kalbimi fetheden bir karakter . 

                                                        "Bedenimi ve ruhumu büyülüyorsun."

Kitap gerçekten herkesin okuması gereken bir kitap . Okumayanların sadece aşk gözüyle bakmamasını öneririm , kitabın içinde o dönemin şartlarının nasıl güzel işlendiğini mutlaka göreceksiniz . Tek eleştirim ise yayınevine malesef. Bu kitap bana bir hediyeydi o yüzden bu yayınevini okudum fakat bol bol yazım hataları ile doluydu . Beni okurken zorlamadı fakat daha iyi bir yayınevinden okumayı yeğlerdim . 


Sizler bu kitabı okudunuz mu ? Okuduysanız neler düşünüyorsunuz veya okumadıysanız okumayı düşünür müsünüz ? Yorumlarını aşağı bırakın :)
Bir sonraki yazı da görüşmek üzere :)

You May Also Like

2 yorum

  1. Gurur ve Önyargı isimli basımını okumuştum. Favori kitaplarımdan benim de :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Favori olmasın mııııı :) Çok güzel bir kitap cidden :)

      Sil

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)
Yorumlarınızı anonim olarak da bırakabilir ve beni bilgilendir butonuna basabilirsiniz :)